היחידה להכוונת חיילים משוחררים

10080548_xxlכל חייל משוחרר מכיר אותה, ורבים מהם אף ישתמשו בשירותים שלה באופן ישיר. הקרן והיחידה להכוונת חיילים משוחררים של משרד הביטחון, שמגדירה עצמה כ"מקפצה שלהם לאזרחות", פועלת עבור המשוחחרים של צבא ההגנה לישראל והשירות הלאומי כבר שנים.

היחידה להכוונת חיילים משוחררים הוקמה על ידי ראש הממשלה הראשון של מדינת ישראל, דוד בן גוריון. המטרה של בן גוריון הייתה לשלב את החיילים המשוחררים בצורה הטובה ביותר בחיים האזרחיים, תוך ידיעה כי החודשים הראשונים שלהם באזרחות לא צפויים להיות פשוטים כלל.

בשנת 1994 הוקמה גם הקרן לקליטת חיילים משוחררים, בהתאם לחוק לקליטת חיילים משוחררים. מטרת הקרן, שמשלימה את פעילות היחידה, היא לדאוג לזכויות כלכליות של החיילים המשוחררים (מענק שיחרור ופיקדון אישי, בעיקר), ולצד זה להעניק להם סיוע בנושא לימודים, עבודה ועוד.

אוכלוסיית היעד של היחידה

הקרן והיחידה להכוונת חיילים משוחררים פועלת בפריסה ארצית, על ידי ארבע לשכות מחוזיות ו-35 מרכזים לייעוץ והכוונה אשר ממוקמים בערים השונות שברחבי ישראל. היא מעניקה שירותים מגוונים למי שמוגדר חייל משוחרר – בוגר שירות בצה'ל, במג'ב, בשב'ס או במשטרת ישראל ששירתו לפחות שנה ושגילם פחות מ-39, וכן משוחררים בכל מועד עקב סיבות בריאותיות – ולצד זה משוחררי השירות הלאומי אזרחי. היחידה מעניקה את הסיוע החל מחצי השנה הקודמת לשחרור ועד לפרק זמן של חמש שנים לאחר תאריך השחרור.

עזרה פיננסית

הסיוע הראשון של הקרן והיחידה להכוונת חיילים משוחררים, כאמור, הוא בשיפור נקודת הפתיחה הכלכלית שלהם. המענק האישי הוא סכום כסף המועבר לחשבון הבנק של המשוחררים הטריים ושניתן להשתמש בו לכל מטרה – גובה הסכום נקבע על פי סוג השירות של המשוחרר ומשכו. הפיקדון האישי מחושב גם הוא בהתאם לתנאים האלה, כאשר כאן מדובר בסכומי כסף שניתנים למימוש בחמש השנים הראשונות שלאחר השחרור למטרות מוגדרות בלבד (לימודים, הכשרה מקצועית, הקמת עסק, רכישת דירה, נישואין ולימוד נהיגה ברכב פרטי). לאחר חמש שנים ניתן לנצל אותם לכל מטרה אחרת, אם כי צריך לקחת בחשבון שלאחר שבע שנים הכספים למעשה יורדים לטמיון.

לצד הפיקדון והמענק, מעניקה הקרן והיחידה להכוונת חיילים משוחררים הלוואות חד פעמיות לחיילים הזקוקים לכך. ההלוואות הן עד לגובה של 12,000 ש'ח, כאשר תנאי ההחזר נוחים יחסית: הריבית נמוכה לעומת השוק וההחזר לא כולל הצמדה. את ההלוואה ניתן לקחת למטרות לימודים, נישואין, רכישת דירה, תשלום שכר דירה, טיפולים רפואיים, הקמת עסק וכל מטרה אחרת. את ההלוואה ניתן לקבל עד חמש שנים ממועד השחרור, לאחר קבלת אישור מהיחידה ועמידה בתנאים שונים שהעמיד בנק אוצר החייל.

מועדון "בהצדעה"

בשנת 2010 הקימה הקרן והיחידה להכוונת חיילים משוחררים, יחד עם משרד הביטחון ואגף כוח אדם בצה'ל, את מועדון "בהצדעה". במסגרת מועדון זה, שחברות בו אינה כרוכה בתשלום, מקבלים המשוחררים הטבות שונות בתחומים דוגמת פנאי או צרכנות. במסגרת פורטל "בהצדעה לימודים" ניתן לקבל הטבות הניתנות על ידי גורמים בתחום ההשכלה הגבוהה: הנחות על לימודים גבוהים, הנחות על השלמת בגרויות או קורס הכנה לפסיכומטרי ועוד.

ייעוץ והכוונה

שירות אחר שמעניקה הקרן והיחידה להכוונת חיילים משוחררים הוא ייעוץ והכוונה למשוחרר הטרי בשלל נושאים: השכלה גבוהה, תעסוקה, הכשרות מקצועיות, זכויות וחובות בהתנהלות מול הרשויות ועוד. את הייעוץ ניתן לקבל בלשכות היחידה ובמרכזים שהוקמו לצורך זה, כאשר מעבר ליועצי היחידה ניתן למצוא בלשכה ספרייה ובה חומר עיוני רב העוסק בנושאי הלימוד השונים, תוכנה ממוחשבת שממליצה על תחומי לימוד בהתאם למבדקים ולהעדפות ועוד.

במקרים מסוימים, מפנה היחידה את המשוחררים לקבל ייעוץ ואבחון תעסוקתי מקיפים יותר, כאשר הזכאים לשירות זה נהנים בסבסוד חלקי של היחידה. השירות ניתן במרכזים מקצועיים הפועלים לצורך זה בישראל, כשסכום האבחון לאחר הסבסוד עומד על כ-800 ש'ח.

אז מה היה לנו בכתבה:
Picture of המרכז לעבודת החלומות בחו"ל
המרכז לעבודת החלומות בחו"ל

ברוכים הבאים למרכז לעבודת החלומות בחו"ל!
כאן מוצאים לכם את עבודת החלומות מעבר לים.

חברתנו היא סוכנות רבת שנים אשר מפעילה קשרים רציפים עם מאות מעסיקים ברחבי העולם!

אם אתם מחפשים עבודה בחו"ל, אתם צריכים את הידע הניסיון שלנו על מנת לא לבזבז זמן על מעסיקים שאינם שווים את זמנכם!
הצוות שלנו הוא מהטובים ביותר שניתן להציע העובדים שלנו נבחרים בקפידה כדי שאליכם יגיעו אנשי מקצוע איכותים וחייכנים!!