שירות מילואים

helmetגם כאשר מסיימים שנתיים או שלוש שנות שירות בצה'ל, לא תם הפרק הצבאי בחייהם של רבים. הסיבה לכך היא, כמובן, שירות המילואים.

במסגרתו, משובצים חיילים שהפרק הסדיר של חייהם מאחוריהם כחלק מהמערך הסדיר בצה'ל, במטרה לתגבר אותו – הן בשגרה (אימונים, מתן ביטחון שוטף), הן בחירום (צו 8 מלחמות, מבצאים צבאיים וכיוצא בזה) והן כשיש צרכים בטחוניים המוגדרים כ"תכופים" (צו 9).

שירות המילואים יכול להיות ביחידה בה שירת החייל בתקופה הסדירה אך גם בכל מקום אחר, בהתאם לצורך של המערכת הצבאית ולכישורי חייל המילואים.

המילואים בישראל נככלו בעברם בחוק שירות הביטחון, כאשר בשנת 2008 הוסדר חוק שירות המילואים. החוק מתייחס לסוגיות דוגמת מערך המילואים, אופן הקריאה לשירות מילואים, תגמולים למשרתי המילואים, שיפור הזכויות שלהם ועוד.

התגמול הכספי של חיילי המילואים

למטרות ששירות במילואים הוא חובה (למי שלא קיבל פטור במהלך השירות הצבאי או במהלכו), ברור הרצון של גורמי הביטחון והרשויות האחרות בישראל שכן לתגמל את חיילי המילואים. לתגמול הזה יש מספר אופנים: ראשית, מדובר כאן על תגמול מענק מטעם המוסד לביטוח לאומי, שמטרתו לפצות על אובדן ההכנסה של חייל המילואים במהלך ימי השירות. את התגמול משלם המעביד של חייל המילואים, במקרה של שכיר, או המוסד לביטוח לאומי באופן ישיר (בקרב עצמאיים).

סכום הכסף המדויק שמקבל חייל המילואים נקבע בהתחשב במספר ימי המילואים ובשכר החודשי של החייל, כפי שהיה בשלושת החודשים שקדמו לשירות המילואים. מבלי להיכנס לסוגיות פיננסיות ולחישובים, יש לציין כי לרוב התגמול מהווה פיצוי ראוי, אך לא מלא. הסכום המינימלי עומד נכון לעכשיו על 196.02 ש'ח ליום ו-5,881 ש'ח לחודש.

לצד התגמול מהביטוח הלאומי, יכול חייל המילואים לקבל תגמול נוסף, וזאת כאשר הוא מבצע לפחות עשרה ימי מילואים בשנה קלנדרית. את סכומי התגבול מחשבים בכפולות, על פי ערכה של נקודת זיכוי במס הכנסה. נכון לעכשיו, על שירות מילואים של 10 עד 14.5 ימי מילואים בשנה מקבלים 0.5 נקודת זיכוי (שווה ל-1,308 ש'ח). נקודות הזיכוי האחרות הן:

  • 15-19.5 ימי מילואים בשנה – נקודת זיכוי אחת, שמקנה תגמול בגובה של 2,616 ש'ח.
  • 20-36.5 ימי מילואים בשנה – 1.5 נקודות זיכוי, השוות ל-3,924 ש'ח.
  • 37 ימי מילואים שנתיים ומעלה – שתי נקודות זיכוי במס הכנסה, שסכומן 5,232 ש'ח.

את התגמול הנוסף משלמת רשות המיסים במהלך חודש מאי, על פי פרטי החשבון שנמצאים ביחידותיהם של חיילי המילואים. החישוב נעשה על פי השנה הקלנדרית הקודמת, כאשר במקרה של חוסר דיוק נדרש ליצור קשר עם משרדי הקישור.

זכויות חשובות אחרות

על מנת להקל על חיילי המילואים במהלך השירות השנתי שלהם, הוחלט במהלך השנים על זכויות נוספות. בדומה לחיילים בסדיר, זכאים חיילי המילואים למימון של הנסיעות שלהם בתחבורה הציבורית, אך רק כאשר מקום השירות רחוק ביותר מ-15 ק'מ ממקום המגורים של החייל. חייל מילואים אשר משתמש ברכב הפרטי שלו כדי להגיע למקום המילואים זכאי לקבלת החזר עבור הוצאות הנסיעה.

תגמול חשוב אחר הוא עבור הוצאות אישיות. תגמול זה ניתן לחיילי המילואים החל מהיום החמישי לשירות שלהם, כאשר התנאים לקבלת התגמול המיוחד וסכומיו משתנים בכל שנה. גם החזר זה אמור להיות מועבר לחשבון הבנק של חייל המילואים בחודש מאי בשנה העוקבת.

חלק מהזכויות שמקבלים חיילי המילואים אינן כלכליות במהותן, אך עדיין חשובות. כזו למשל היא מתן הסיוע המשפטי לחיילי המילואים, ללא תשלום (למעט הוצאות עבור אגרות משפט או בולים), עבור מקרים שהתרחשו במהלך שירות המילואים עצמו.

אז מה היה לנו בכתבה:
Picture of המרכז לעבודת החלומות בחו"ל
המרכז לעבודת החלומות בחו"ל

ברוכים הבאים למרכז לעבודת החלומות בחו"ל!
כאן מוצאים לכם את עבודת החלומות מעבר לים.

חברתנו היא סוכנות רבת שנים אשר מפעילה קשרים רציפים עם מאות מעסיקים ברחבי העולם!

אם אתם מחפשים עבודה בחו"ל, אתם צריכים את הידע הניסיון שלנו על מנת לא לבזבז זמן על מעסיקים שאינם שווים את זמנכם!
הצוות שלנו הוא מהטובים ביותר שניתן להציע העובדים שלנו נבחרים בקפידה כדי שאליכם יגיעו אנשי מקצוע איכותים וחייכנים!!