ייעוץ לימודים

schoolכל אדם חושב בשלב מסוים של חייו על הכיוון המקצועי אליו יפנה. אלא שסוג השאלות משתנה עם השנים, כך שמתישהו השאלה המסורתית של "מה אני אעשה כשאהיה גדול?" מוחלפת ב"מה אני אלמד עכשיו?".

באופן לא מפתיע, המועד בו השאלה הזו צצה עבור מרבית הצעירים הישראלים היא מיד לאחר השחרור מהצבא. לעיתים ההתלבטות לגבי מסלול הלימודים כה גדולים, עד שהצעירים מרגישים שהם זקוקים לסיוע לפני שהם מקבלים החלטה שעשויה להשפיע על חייהם מן הקצה אל הקצה.

ייעוץ לימודים מוצע כיום על ידי לא מעט גורמים, כאשר המשוחררים הטריים זכאים למספר זכויות הנוגעות לייעוץ זה. אז לאיפה ניתן להגיע ואיך? מה בדיוק עושים במהלך האבחון? וכמה זה יעלה לכם, אם בכלל? על כך ועוד במאמר הבא.

ייעוץ במכוני אבחון מקצועיים

האפשרות הראשונה שעומדת עבור החייל המשוחרר היא לפנות למכוני האבחון המקצועיים, שמציעים תהליך המבוסס על מספר שלבים. זה מתחיל עם שיחה מקצועית עם פסיכולוג תעסוקתי, שמאפשר ללמוד על אותו צעיר, ההתלבטויות שלו וכיוצא בזה. האבחון עצמו נעשה באמצעות שורה של מבחנים ושאלונים, לרבות שאלוני יכולת, מבחנים להגדרת האישיות של הצעיר ושאלונים המצביעים על הנטיות המקצועיות של אותו אדם.

השלבים האחרונים הם שיחה לצרכי עיבוד הנתונים והמידע, על פי התוצאות בשלבים הראשונים, ולאחר מכן שיחה מסכמת שכוללת לעיתים המלצות ספציפיות על כיווני לימודים, או אפילו מקצועות נקודתיים. החייל המשוחרר יוצא מהפגישה עם דו'ח מקיף של האבחון, ובדרך כלל גם עם חומר רב למחשבה.

את האבחון ניתן לקבל במספר מכונים מקצועיים הפזורים בישראל, דוגמת מכון ארנון לרנר שרית, מכון הדס, מכון קינן שפי בע'מ, מכון פילת מקבוצת היי קפיטל, מכון מיכל פלג ועוד. מבחינה כלכלית, הקרן והיחידה להכוונת חיילים משוחררים של משרד הביטחון מציעה שני מסלולי מימון.

הראשון הוא מימון מלא, אותו יכולים לקבל משוחררים בעלי מצב סוציו אקונומי נמוך, כמו גם חיילים בודדים. עבור חיילים אחרים, עומדת האפשרות לקבל שובר הנחה, שמאפשר נכון לעכשיו לבצע את התהליך כולו תמורת כ-994.5 ש'ח, כולל מע'מ. גם עם ההנחה אלו לא סכומים נמוכים, כמובן, אך לא מעט משוחררים יעידו שהסיוע שקיבלו היה שווה עבורם כל שקל.

ויש גם ייעוץ חינמי

משוחררים שלא מעוניינים להוציא כסף על האבחון יכולים לבחור בשני אפיקים נוספים שמציעה עבורם הקרן והיחידה להכוונת חיילים משוחררים. הראשון הוא קבלת ייעוץ בלשכות ההכוונה המחוזיות, על ארבעת סניפים (תל אביב והמרכז, חיפה והצפון, באר שבע והדרום וירושלים). הלשכות כוללות יועצים המסייעים בשלל תחומים, כולל לימודים, ללא תשלום. בנוסף, כוללות הלשכות חומר עיוני שמאפשר ללמוד על תחומי ומקצועות הלימודים השונים, כמו גם תוכנת מחשב שממליצה על כיווניים אפשריים באמצעות מבחנים ושאלונים (בדומה לאבחון שתואר מעלה, אך מעט מקיף פחות).

השירות הזה ניתן עבור החיילים בחצי השנה האחרונה לשירות הצבאי שלהם וכן בחמש השנים שלאחר השחרור. אין צורך לקבוע תור מראש, אלא להגיע בשעות קבלת הקהל עם תעודה רלוונטית, בהתאם למעמדו הנוכחי של החייל או המשוחרר: תעודת חוגר, תעודת מילואים, תעודת פטור ממילואים וכן הלאה.

מרכזי הצעירים הם הנציגויות של הקרן והיחידה להכוונת חיילים משוחררים ברשויות מקומיות שונות בישראל. לצורך קבלת הייעוץ, ניתן להגיע למרכזי הצעירים – כל חייל צריך להגיע למרכז הנמצא במקום המגורים שלו כדי לקבל את השירות. גם כאן, הייעוץ לא כרוך בתשלום כלשהו, אם כי צריך לקחת בחשבון שהוא המקיף פחות מבין האפשרויות האחרות שהוצגו כאן במאמר.

אז מה היה לנו בכתבה:
Picture of המרכז לעבודת החלומות בחו"ל
המרכז לעבודת החלומות בחו"ל

ברוכים הבאים למרכז לעבודת החלומות בחו"ל!
כאן מוצאים לכם את עבודת החלומות מעבר לים.

חברתנו היא סוכנות רבת שנים אשר מפעילה קשרים רציפים עם מאות מעסיקים ברחבי העולם!

אם אתם מחפשים עבודה בחו"ל, אתם צריכים את הידע הניסיון שלנו על מנת לא לבזבז זמן על מעסיקים שאינם שווים את זמנכם!
הצוות שלנו הוא מהטובים ביותר שניתן להציע העובדים שלנו נבחרים בקפידה כדי שאליכם יגיעו אנשי מקצוע איכותים וחייכנים!!