הטבות והקלות בתשלום מס לחיילים משוחררים

הטבות והקלות בתשלום מסכל חייל המסיים את השירות הצבאי שלו וחוזר לחיים האזרחיים, מבין כי כעת חוקי המשחק השתנו. רבים מהם פונים לעולם העבודה, או אפילו פותחים עסק, ולכן נדרש על פי חוק לשלם מס ממה שמוגדר כ"יגיעה האישית" שלהם.

החדשות הטובות עבורם הן שמעצם ההגדרה של החיילים כמשוחררים, הם זכאים לקבל הטבות מס במשך שלוש השנים הראשונות שלאחר השחרור שלהם. גובה ההטבות משתנה בהתאם למאפייני השירות הצבאי של החייל, אם כי ברור דבר אחד: עבור חיילים משוחררים שפונים לעולם התעסוקה, מדובר כאן על חיסכון אפשרי של אלפי שקלים בשנה, ובמקרים חריגים אף יותר.

הגורמים שמשפיעים על גובה הזיכוי

נקודת זיכוי ממס הכנסה מפחיתה, מבחינה מעשית, את סכום המס שהאדם חייב לו. נכון לנקודת הזמן הנוכחית, נקודת מס אחת עומדת על 216 ש'ח. עובדה חשובה אחרת שצריך לדעת היא שנקודות המס שמקבל האדם המסוים מתווספות לאלה שמגיעות לו מעצם היותו תושב ישראל (2.25 נקודות).
את הזיכוי ממס הכנסה יכולים לקבל משוחררי ומשוחררות צבא ההגנה לישראל, משמר הגבול, משטרת ישראל והשירות הלאומי-אזרחי, כאשר גובה ההטבה משתנה בהתאם למאפייני השירות הספציפי של אותו אדם:
חיילים משוחררים ששירתו בין שנתיים לשלוש שנים זכאים לשתי נקודות זיכוי ממס הכנסה. הם לא ישלמו מס על הכנסה חודשית שמגיעה לגובה של עד 8,048 ש'ח, כשבחישוב שנתי מדובר כאן על סכום של 96,576 ש'ח. עבור חיילים ששירתו בין 12 ל-23 חודשים תינתן נקודת זיכוי אחת. הפטור עבורם מס הוא עד לגובה של 6,506 ש'ח, בחישוב חודשי, או 78,072 ש'ח בחישוב שנתי.

במקרה של חיילות משוחררות, החלוקה היא גם כן בהתאם למשך השירות. חיילות שהשלימו את מרבית השירות הצבאי או הלאומי שלהן – 22 חודשים לפחות – ייהנו משתי נקודות זיכוי. ההכנסה החודשית המקסימלית הפטורה ממס עבורן היא 8,820 ש'ח, בעוד זו השנתית 105,840 ש'ח. חיילות ששירתו יותר משנה אך עד 22 חודשים מקבלות נקודת זכות אחת ונהנות מפטור ממס בסכומים של 7,277 ש'ח בחודש או 87,324 ש'ח לשנה.

משוחררי השירות הלאומי-אזרחי

גם משוחררי השירות הלאומי, כאמור, זכאים להטבות המס, כשגם כאן החלוקה היא לבנים ולבנות. משרתי השירות הלאומי ששירתו שנתיים זכאים לשתי נקודות זיכוי, כאשר הפטור ממס הוא להכנסה חודשית בגובה 8,048 ש'ח ולהכנסה שנתית של 95,576 ש'ח. עבור שנה אחת במסגרת זו, תינתן נקודת זיכוי אחת. הפטור ממס ניתן עד לסכום של 6,506 ש'ח (חודשית) או 78,072 ש'ח (שנתית).

בנות ששירתו שנתיים במסגרת לאומית-אזרחית מקבלות שתי נקודות זיכוי ופטור ממס עד סכום של 8,820 ש'ח חודשית או 105,840 ש'ח שנתית. המשרתות שנה אחת מקבלות נקודת זיכוי, עם פטור ממס עד לסכום חודשי של 7,277 ש'ח ולסכום שנתי של 87,324 ש'ח.

כך מקבלים את ההטבה

אופן קבלת הזיכוי משתנה בין שכירים לעצמאיים. משוחררים המועסקים בתור שכירים אמורים לקבל את הזיכוי במס בתלושים החודשיים שלהם, וזאת לאחר שהם ממלאים כראוי את טופס 101 או 130. עצמאיים מקבלים את הזיכוי במסגרת הדו'ח השנתי שהם מגישים לרשויות המס לאחר כל שנת מס. בשני המקרים, יש צורך בתעודת השחרור, עליה מצוין כמובן תאריך השחרור ומשכו.

נקודה חשובה נוספת היא שחישוב המס נעשה בצורה שנתית, ולכן ייתכנו פערים בין מה שתואר כאן לבין המצב בפועל. כאשר יש מצב בו נעשה תשלום מס עודף של השכיר או העצמאי, הוא יכול להגיש בסוף השנה, ואפילו שש שנים קדימה, בקשה להחזר מס.

אז מה היה לנו בכתבה:
Picture of המרכז לעבודת החלומות בחו"ל
המרכז לעבודת החלומות בחו"ל

ברוכים הבאים למרכז לעבודת החלומות בחו"ל!
כאן מוצאים לכם את עבודת החלומות מעבר לים.

חברתנו היא סוכנות רבת שנים אשר מפעילה קשרים רציפים עם מאות מעסיקים ברחבי העולם!

אם אתם מחפשים עבודה בחו"ל, אתם צריכים את הידע הניסיון שלנו על מנת לא לבזבז זמן על מעסיקים שאינם שווים את זמנכם!
הצוות שלנו הוא מהטובים ביותר שניתן להציע העובדים שלנו נבחרים בקפידה כדי שאליכם יגיעו אנשי מקצוע איכותים וחייכנים!!