הכשרה מקצועית ממשרד העבודה

110896751משוחררי צבא ההגנה לישראל או השירות הלאומי נדרשים לחשוב, לרוב מיד לאחר השחרור, על האפיקים המקצועיים אליהם ילכו. יש המעוניינים לבחור קודם כל מקצוע לימודים אקדמי, בעוד אחרים חושבים דווקא על ביצוע של קורס או הכשרה נקודתית, שיכניסו אותם לעולם התעסוקה בהקדם האפשרי.

משרד העבודה, יחד עם היחידה להכוונת חיילים משוחררים, שמו להם למטרה לסייע למשוחררים הטריים, וזאת באמצעות הכשרות מקצועיות בנושאים שונים הזמינות עבורם.

הסיוע לחיילים המשוחררים במישור זה מנוסח כבר בסעיף 8 של חוק חיילים משוחררים משנת 1984, על פיו "חייל משוחרר אשר עומד בקריטריונים יהיה זכאי.. לקדימות בקבלה בהכשרה מקצועית של משרד העבודה והרווחה ולפטור חלקי משכר הלימוד בתקופת ההכשרה". הנה כל מה שחשוב שתדעו על הקורסים ועל האופן בו יכול החייל המשוחרר לממן אותם.

קורסים במגוון נושאים

הקורסים להכשרה מקצועית ניתנים על ידי המרכז להכשרה מקצועי מטעמו של משרד הכלכלה. את הקורסים ניתן לעבור בלשכות התעסוקה האזוריות, כאשר משכו של כל קורס משתנה בהתאם לסוג ההכשרה – טווח הזמנים המקובל נע בין ארבעה חודשים לשנה. מטרת העל של ההכשרה היא לאפשר רכישת מקצוע לחיים תוך פרק זמן קצר יחסית, כאשר הלימודים שמים דגש על הפן המעשי של המקצועות (אך יחד עם נושאים עיוניים).

בסך הכול, מציע משרד העבודה עשרות קורסים מקצועיים, בשלל תחומים: בניין, אינסטלציה, מחשבים, גרפיקה, נהיגה, קוסמטיקה, ניהול, הנהלת חשבונות, רכב, מלונאות, חשמל, אופטיקה, טבחות, גננות – והרשימה עוד ארוכה. בתום הלימודים, ובהנחה שעומדים בכל דרישות הקורסים, ניתנת תעודת הכשרה מקצועית, המאפשרת לעסוק במקצוע הלכה למעשה, הן בישראל והן מחוצה לה.

אופן התשלום

בנקודה הזו, נדרש להיכנס לעובי הקורה ולראות מהם התנאים הניתנים לחיילים משוחררים בנוגע לתוכניות ההכשרה האלה. ראשית, הרי שכפי שמגדיר החוק, הם אלה שיקבלו עדיפות בקבלה לקורסים האלה. במילים אחרות: אם מספר הדורשים להירשם לקורס גדול ממספר המקומות שיש בו בפועל, אלה שיקבלו עדיפות הם החיילים המשוחררים.

גם כשזה נוגע לאופן התשלום, נהנים החיילים המשוחררים מתנאים נוחים. ההכשרות האלה כרוכות בתשלום, כאשר בחמש השנים הראשונות שלאחר השחרור יכולים המשוחררים להשתמש בכספי הפיקדון האישי על מנת לממן את ההכשרות. גובה הפיקדון נקבע בהתאם למשך השירות ולסוג השירות, כאשר מדובר בסכומים נאים שמממנים לרוב את ההכשרות המקצועיות כולן, עם "מרווח ביטחון" של אלפי שקלים נוספים שאפשר להשתמש בהם למטרה אחרת. כמובן שחיילים המעוניינים ללמוד שלא על חשבון הפיקדון, יכולים לעשות זאת.

המשוחררים הטריים זכאים לזכויות נוספות במהלך תקופה זאת, דוגמת קבלת מלגות מימון על בסיס חודשי, קבלת מענקי התמדה וכן סיוע במציאת משרות בסיומה של ההכשרה הספציפית. נקודה מרכזית אחרת היא שחיילים משוחררים או בוגרי השירות הלאומי-אזרחי שהתקבלו במהלך השנה הראשונה לאחר השחרור לאחד הקורסים שמציע משרד הכלכלה, יכולים לפנות למוסד לביטוח לאומי במטרה לקבל תשלום של דמי אבטלה או דמי הבטחת הכנסה, וזאת במשך תקופת ההכשרה.

ויש גם הכשרה טכנולוגית

תוכנית נוספת של לימודים מיועדת לחיילים משוחררים שמעוניינים להיכנס לאחד מתחומי הטכנולוגיה המקצועיים. אלו הם לימודים המאפשרים קבלה של תעודת הנדסאי או טכנאי, בהתאם לתחום הלימודים הספציפי. בין מסלולי הלימודים אפשר למנות הנדסת כימיה, הנדסת חשמל, הנדסת מכונות, עיצוב תעשייתי, הנדסת מכשור ובקרה ועוד.

ללימודים אלה ניתן לקבל מלגות בשיעור של עד 90% מעלות הלימודים במכינה ובשנת הלימודים הראשונה, כשהמימון של השנה השנייה נעשה בשיעור דומה. המימון הוא רק עבור מוסדות אשר המכון הממשלתי להכשרה בטכנולוגיה ומדע מכיר שמתאימים לשמש למטרה זו.

אז מה היה לנו בכתבה:
Picture of המרכז לעבודת החלומות בחו"ל
המרכז לעבודת החלומות בחו"ל

ברוכים הבאים למרכז לעבודת החלומות בחו"ל!
כאן מוצאים לכם את עבודת החלומות מעבר לים.

חברתנו היא סוכנות רבת שנים אשר מפעילה קשרים רציפים עם מאות מעסיקים ברחבי העולם!

אם אתם מחפשים עבודה בחו"ל, אתם צריכים את הידע הניסיון שלנו על מנת לא לבזבז זמן על מעסיקים שאינם שווים את זמנכם!
הצוות שלנו הוא מהטובים ביותר שניתן להציע העובדים שלנו נבחרים בקפידה כדי שאליכם יגיעו אנשי מקצוע איכותים וחייכנים!!