ההבדל בין מענק לפיקדון

3126179_xlכשמשרתים בצבא או בשירות לאומי, עושים זאת עבור משכורת מינימלית. לאחר השחרור מהצבא, עם זאת, ניתן "פיצוי" בדמות סכומי כסף נכבדים שמקבל החייל, סכומים שאמורים להקל על הצעדים הראשונים שהוא מבצע באזרחות.

לא מעט משוחררים נוטים לבלבל בין הפיקדון האישי למענק השחרור, שתי זכויות חשובות אך שונות לחלוטין (למעט המכנה המשותף – כסף בו ניתן להשתמש).

המאמר הבא יעשה לכם קצת סדר בבלאגן, תוך התייחסות להבדלים המהותיים הקיימים בין הזכויות שכל חייל חייב לממש לאחר השחרור.

על המענק האישי

ההבדל העיקרין בין הפיקדון למענק נוגע לאופן שבו ניתן לנצל אותם. הרציונל כאן ברור: מענק השחרור הוא סכום כסף אשר מועבר באופן ישיר לחשבון הבנק של משוחררי צבא ההגנה לישראל, השירות הלאומי, משטרת ישראל, משמר הגבול (מג'ב) או שירות בתי הסוהר (שב'ס). ההעברה בברירת מחדל היא לחשבון הבנק אליו הועברה, מדי חודש בכל משך השירות, המשכורת החודשית.

הסכום אמור להיות מועבר תוך פרק זמן הנע בין 20 ל-60 ימים ממועד השחרור הרשמי, כשעיכובים נגרמים לעיתים רחוקות עקב טעות או איחור בדיווח מטעם הגורם במסגרתו נעשה השירות. כאשר חולף פרק זמן של 60 יום מבלי המענק מוכנס לחשבון הבנק, מומלץ ליצור קשר בהקדם האפשרי עם מנהל התשלומים של צה'ל, או לחלופין קצין פניות הציבור.

מהו פיקדון אישי?

פיקדון אישי, לעומת זאת, הוא סכום כסף שעומד לרשות המשוחררים הטריים מספר שבועות לאחר השחרור, אך לא מועבר לחשבון הבנק שלהם ישירות. הפיקדון האישי יכול לשמש את החיילים, בחמש השנים הראשונות שלאחר השחרור, לשש מטרות מוגדרות בלבד: לימודים, הכשרה מקצועית, הקמת עסק, דיור, נישואין או לימודי נהיגה על גבי רכב פרטי. הליך קבלת הפיקדון בכל אחד מהמקרים שונה, כשהחייל המשוחרר נדרש להמציא מסמכים רלוונטיים.

על כל פנים, לאחר חמש שנים, ניתן לנצל את הכספים שעוד נותרו בקופת הפיקדון לכל מטרה. שימו לב שהפיקדון תקף רק עד שבע שנים ממועד השחרור, כך שכספים שאינם נעשה בהם שימוש למעשה מתבטלים לחלוטין. משרד הביטחון שולח תזכורות בדואר לגבי מצב הפיקדון, לרבות הסכומים שעוד נותר לממש ומועד הפקיעה.

גובה הסכום

הסכומים שמקבלים החיילים במסגרת כל אחת מהזכויות האלה שונים, אך בכל מקרה מדובר בסכומים נאים מאד. ככלל, גובה הסכום תלוי בסוג השירות הצבאי של החייל או בן השירות הלאומי המשוחרר (לוחמים/לוחמות, תומכי לחימה ואחרים), כמו גם משך השירות. נכון לנקודת הזמן של תחילת 2016, גובה המענק הוא:

  • לוחמים ולוחמות – לוחמים ששירתו 36 חודשים זכאים ל-17,793 ש'ח, בעוד שלוחמות ששירתו שנתיים לסכום של 11,634 ש'ח.
  • תומכי לחימה – 15,329 ש'ח עבור תומכי לחימה ששירותם נמשך 36 חודשים ו-10,102 ש'ח לתומכות לחימה ששירתו 10,102 ש'ח.
  • אחרים – 12,307 ש'ח למשרתים שלוש שנים מלאות ו-8,205 ש'ח למשרתות 24 חודשים.

סכומי הפיקדון הצבאי הם מעט גבוהים יותר, כאשר החלוקה כאמור היא דומה:

  • לוחמים/לוחמות – שירות בן 36 חודשים מקנה מענק בגובה 28,500 ש'ח, בעוד ששירות של 24 חודשים סכום של 18,635 ש'ח.
  • תומכי או תומכות לחימה – 24,390 ש'ח לשירות בן שלוש שנים מלאים, לעומת 16,168 ש'ח עבור המשרתים (למעשה, המשרתות) 24 חודשים.
  • אחרים/ות – סכום של 19,731 ש'ח לשירות בן 36 חודשים ו-13,154 ש'ח לשירות בן 24 חודשים.

הן במקרה של מענק השיחרור והן במקרה של פיקדון צבאי, הרי שמתנדבי השירות הלאומי או אזרחי אשר מסיימים 12 שעות שירות מקבלים מחצית מגובה הפיקדון הניתן לאלה ששירתו 24 חודשים.

אז מה היה לנו בכתבה:
Picture of המרכז לעבודת החלומות בחו"ל
המרכז לעבודת החלומות בחו"ל

ברוכים הבאים למרכז לעבודת החלומות בחו"ל!
כאן מוצאים לכם את עבודת החלומות מעבר לים.

חברתנו היא סוכנות רבת שנים אשר מפעילה קשרים רציפים עם מאות מעסיקים ברחבי העולם!

אם אתם מחפשים עבודה בחו"ל, אתם צריכים את הידע הניסיון שלנו על מנת לא לבזבז זמן על מעסיקים שאינם שווים את זמנכם!
הצוות שלנו הוא מהטובים ביותר שניתן להציע העובדים שלנו נבחרים בקפידה כדי שאליכם יגיעו אנשי מקצוע איכותים וחייכנים!!